Jak choroba z Lyme może wpłynąć na Twoje stawy?

Zdrowie

Choroba z Lyme jest infekcją bakteryjną wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Ogólnie rzecz biorąc, choroba ta jest rozprzestrzeniana przez zakażone kleszcze, które ją przenoszą. Można się nią zarazić poprzez ukąszenie kleszcza lub może być przenoszona z matki na dziecko w czasie ciąży.

Większość objawów choroby z Lyme jest grypopodobna, w tym gorączka, ból głowy, zmęczenie, bóle mięśni, dreszcze, obrzęk węzłów chłonnych i wysypka skórna. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić ból i obrzęk stawów.

Co powoduje chorobę z Lyme?

Choroba z Lyme nosi nazwę od miasta Lyme, Connecticut, gdzie została po raz pierwszy odkryta. Choroba z Lyme jest również nazywana chorobą kleszczy jelenia, ponieważ powszechnie występuje w obszarach w pobliżu obszarów zalesionych, gdzie żyją jelenie. Kleszcze jelenia są mniejsze niż kleszcze czarnej nogi.

W większości przypadków, choroba z Lyme jest zakontraktowany, gdy jesteś ukąszony przez kleszcza jelenia, gdy jesteś na zewnątrz. Jeśli spędzasz dużo czasu w lasach lub parkach, możesz być na większe ryzyko zachorowania na boreliozę.

Jakie jest leczenie choroby z Lyme?

Istnieje kilka etapów choroby z Lyme. Wczesne stadium choroby to zazwyczaj choroba przypominająca grypę. Jeśli jesteś w stanie zauważyć objawy choroby z Lyme, to będziesz miał łagodny przypadek choroby. Przez większość czasu choroba z Lyme pozostaje niezauważona przez wiele miesięcy.

Drugi etap nazywany jest etapem zakaźnym i charakteryzuje się bólem stawów. Ból stawów jest zwykle wynikiem zapalenia stawów. Nie ma specyficznego leczenia dla etapu zakaźnego choroby z Lyme.

Trzeci etap jest nazywany przewlekłym etapem choroby. Etap przewlekły charakteryzuje się obrzękiem stawów, zmęczeniem i problemami neurologicznymi.

Czwarte stadium choroby z Lyme to stadium rozsiane. W tym stadium bakteria Borrelia burgdorferi rozprzestrzenia się do mózgu, serca i innych organów. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie stadium rozsiane choroby z Lyme, to zostaną Ci przepisane antybiotyki do walki z chorobą.

Należy wiedzieć, że nie ma szczepionki na chorobę z Lyme, a zatem jedynym sposobem zapobiegania chorobie z Lyme jest unikanie ugryzienia przez kleszcza. Możesz zapobiec chorobie z Lyme, używając repelentów zawierających DEET, które są również używane do leczenia ukąszeń owadów.

Wnioski:

Podsumowując, choroba z Lyme jest bardzo powszechną chorobą i powinieneś wiedzieć, że może mieć wpływ na stawy. Tak więc, jeśli doświadczasz bólu stawów, warto skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę bólu i uzyskać odpowiednie leczenie.